Чийзкейк „Сан Себастиан“
Ред е на последната рецепта, качена в Instagram страницата на блога преди самият той да бъде достъпен. Много държах да завърша с нея поредицата от публикации, в която ви разказвам как започна всичко и ще си позволя да съм малко по-подробен. Чисто хронологично това е втората рецепта, която публикувах месеци преди блогът изобщо да е готов. Помня, че веднага след това я споделих и във Facebook групата Сладкарство и всичко за него и оставих телефона си настрана, защото трябваше да свърша малко работа в офиса. Не помня колко точно време беше минало, но щом посегнах към него няколко часа по-късно, видях, че екранът буквално преливаше от известия. Бяха ме последвали около 100 напълно непознати хора в Instagram, а във Facebook групата рецептата беше събрала близо 1000 харесвания, стотици споделяния и десетки коментари. Меко казано бях шокиран и не знаех как да реагирам. Тъкмо започвах, нямах никакво съдържание и съответно никакви очаквания. В следващите дни всичко това продължи, помня, че не пусках телефона си от ръце и бях толкова щастлив, че дори сега не намирам думи, с които да го опиша. Хората започнаха да приготвят рецептата и да споделят снимки, а черешката на тортата беше, когато един ден сестра ми ми написа, че излязла в компания и нейна близка приятелка, с която не се познавам лично, споделила, че във Facebook една рецепта за чийзкейк предизвиква голям интерес и смята да я направи през уикенда. Сестра ми попитала за повече информация и после с гордост заявила, че това е рецептата на нейния брат. Мисля, че се смеех и плачех едновременно, докато четях това съобщение. Съжалявам, ако съм многословен, но наистина искам да се върна към тези редове след време и да си припомня колко прекрасно беше това мое кулинарно начало. След тази рецепта започнах да работя активно по завършването на блога и няколко месеца по-късно той вече беше готов. И не че сме на Оскарите, но държа да благодаря на всеки един от вас, който хареса, сподели, коментира или направи тази рецепта, все още получавам съобщения във връзка с нея, тя за мен винаги ще си остане специална и ще ми напомня, че успехът понякога е само на един клик разстояние.
Както вече споменах, рецептата е за чийзкейк и то не какъв да е, а най-вкусния и кремообразен, който съм опитвал в живота си. С него ви отвеждам в Испания, моята втора родина по сърце, толкова я обичам тази страна, че научих езика съвсем сам, с помощта на малко музика, филми и няколко хиляди прочетени рецепти. Този чийзкейк за пръв път е бил приготвен в ресторант La Viña, намиращ се в старата част на град Сан Себастиан. Забавна подробност е, че преди време посетих града, но не опитах десерта, защото не знаех за неговото съществуване. Трябваше да минат няколко години и да си го поръчам случайно в ресторант в друг испански град – Малага, за да ахна (за съжаление нямам снимка от момента на дегустацията, за да ви покажа реакцията си) и да започна да издирвам рецептата още същата вечер. Преди да се превърне в чийзкейк New York, този десерт става един от най-имитираните от шеф готвачите, откакто започва да се прави във въпросния ресторант през 1990 година. Рецептата е лесна, бърза и наистина сполучлива, надявам се да срещне още много почитатели.
Чийзкейк „Сан Себастиан“
Необходими продукти
- 500 г крема сирене
- 200 г захар
- 4 яйца (размер L)
- 10 г царевично нишесте
- 250 мл животинска сметана (поне 30% масленост)
Инструкции
Приготвяне на чийзкейка
- Загрейте фурната на 210°C. В голяма купа поставете крема сиренето, захарта, яйцата и нишестето и с помощта на телена бъркалка смесете до хомогенност. Крема сиренето и яйцата е добре да бъдат на стайна температура. Накрая добавете и сметаната и разбийте с телена бъркалка, докато не се смеси добре, миксер няма да ви е нужен.
Печене на чийзкейка
- Намокрете голям лист хартия за печене, смачкайте я с ръце, разгънете и покрийте с нея дъното и стените на форма за торта с падащо дъно с диаметър 18 см. Излейте сместа и печете на средна степен за около 30 минути. Ако повърхността започне да загаря, покрийте я с алуминиево фолио, но внимавайте да не я допира. Крайният резултат, който търсим е чийзкейк с карамелена повърхност и кремообразна структура във вътрешността, затова е важно да не печете повече от посоченото време. Размерът на формата също е от изключително значение. Ако нейният диаметър е по-голям, количеството на продуктите също трябва да бъде увеличено. В противен случай чийзкейкът няма да има височина, а от кремообразната му структура няма да остане и следа. Когато извадите чийзкейка от фурната, сместа в средата все още ще ви се струва течна, но щом се охлади, ще стегне и ще може да се реже на парчета. Оставете чийзкейка във формата на стайна температура за поне 3 часа да се охлади, ако желаете след това може да го приберете и в хладилник.
Бележки
И въпреки летящия старт, да заснемаш рецепти и популяризираш съдържание, съвсем не се оказа толкова лесно. Само че аз вярвам, че ако човек е постоянен и истински в това, което прави, път пред него винаги ще има. Както обичам да казвам, най-доброто тепърва предстои. Пишете ми, коментирайте и задавайте въпроси. За мен няма да има по-голямо признание, ако ми се доверите и приготвите рецептата. Споделете с приятели, ако ви е харесала, така ще ми помогнете за развитието на блога. Благодаря за вниманието и buen provecho, ще ви очаквам на следващото кулинарно пътешествие.